Itt tartottunk…
Nyár végén írtam utoljára a 8 négyzetméteres kislakás felújításáról.
A padlóburkolás befejezése után, július közepén összeszedtem a munkásoknak, hogy milyen teendőik vannak még. Megcsinálták a vízbekötést és folytatták a glettelést, aztán végül inkább azt mondtuk nekik, hogy majd mi befejezzük, ami még hátra van. Nem voltunk mindennel elégedettek, legkevésbé a falicsempézéssel.
A hab a tortán az volt, amikor egyik nap átmentem a kislakásba és láttam, hogy ereszt a konyhai vízkiállás és a gletteletlen lábazat mögött színültig áll a víz. Direkt vízszigetelő réteget tettünk a padló alá és szárító vakolatot a falra. Csöppet kontraproduktív ezek után arra várni, hogy kiszáradjon a fuga és a padló, mielőtt glettelhetjük a lábazat tetejét.
Kartonpapírokat és lepedőt gyömöszöltem a résbe, aztán bevittem a páramentesítő gépet a kislakásba.
Kellett ez a fél év ahhoz, hogy higgadtan folytassam ennek a 8 négyzetméternek az alakulását a blogon.
A hátralévő „aprómunka” Ha szeretnéd tudni, hogyan lehet engem felbosszantani egy lakásfelújítás végén… …hát így.
Glettelés befejezése
A nagyobb falfelületeket kihozták egyenesre a munkások, viszont a problémásabb részeket még ki kellett alakítani, és ekkor vettük át a felújítás befejezését.
A glett javítgatása egyszerű és kockázatmentes feladat, amit mindenki meg tud csinálni, aki hajlandó rá és ügyes a keze. A végeredmény az egyéni igényszinten múlik, nem a szakértelmen.
Képeken kicsit se látványos és élőben se érezhető a haladás, viszont előtte és utána ég és föld a különbség.
Sok apró lépésből áll ez a javítgatás-csinosítás, például befejeztük a konnektorok és kapcsolók környékét. Az áramszerelés befejezéséről külön cikket írok majd, most jöjjön a többi:
Lábazat és csempeszélek glettelése
Széria Glettet használtunk. A glettelés türelemjáték: nem lehet egy lépésben megcsinálni, hanem apránként kell építkezni.
Az elején érdemes követni az utasítást, aztán tapasztalat alapján el lehet térni tőle, ha szükséges. Annyiszor kevertem be kisebb mennyiségeket, hogy mérés nélkül tökéletes állagú lett a massza.
Egy kis idő elteltével, amikor már kemény, de még nedves a glettanyag, jól alakítható. Ha javítani kell a formán, ilyenkor érdemes.
A lábazatot egy fugalehúzó formával alakítottuk ívesre és később ezt az ívet követve finoman megcsiszoltuk. (Később az összes glettelt részt lefestjük mészfestékkel.)
Széria Glettet használtunk Követtük az útmutatót Nagyobb mennyiség esetén keverőszárat használtunk A glettelés elrejti majd a fal egyenetlenségeit Én spaklival betömködtem a glettet a résbe… …aztán Rudi elegyengette Az egyik formával ívesre húzta a glett szélét A csempeszéleket majd eltüntetjük Amikor megszáradt, finoman megcsiszoljuk A radiátor mellett még a falat is egyenesítgetni kellett A teakonyha kis falszakaszát (jobbra) a lábazattal egy szintbe hoztuk Száradás után egy kicsit megcsiszoltuk a glettet Aztán lesöpörtük a felesleget (a falat is csiszoltuk, azért ilyen sok a por) Kész a lábazat, jöhet a többi csempeszél A teakonyha csempéje csak oldalt kapott glettet, mert felsőszekrény lesz a falon Most is csiszoló parafát használtunk A fürdőszobai csempe tetejét is hasonlóan gletteltük Hajam a glett csiszolása után 😀
Glettelés az üvegtéglasor környékén
Az üvegtéglasor nem sikerült szabályosra: se nem függőleges, se nem illeszkedik a fal síkjába. A fölső téglák kilógtak a falból, ezért megkértük a munkásokat, hogy húzzanak még glettet a falra.
A felújítók nagyjából úgy hagyták volna a felületet, ahogy az első képeken látszik, mert „az most már olyan”.
A kis falszakaszt Rudi csinálta: a harmadik képen épp derékszögvassal ellenőrzi a síkot. Igyekezett úgy glettelni, itt-ott csalni, hogy a végén jól nézzen ki ez a rész.
A fürdőszobai falat nehéz volt befejeznünk… …mert az üvegtéglasor több irányból sem stimmelt a fal síkjához képest Rudi derékszögvassal faragta le a Porfix falból a fölösleget Sok körös művelet volt, mire kinézett valahogy ez a rész Igyekeztünk, hogy ne lógjon ki egyik üvegtégla se a fal síkjából Kész ez a rész
Csempeélvédő beépítése a falba
Úgy döntöttünk csempézés előtt, hogy a lámpakapcsolótól balra levő sarkon fusson végig az élvédő. Így szimmetrikus ez a kis falszakasz és védve vannak a sarkok az ütésektől.
A kapcsolónál padlótól olyan magasságig csempéztünk, mint a fürdőben, tehát a fürdőből kifordul a csempesor, a konyhában viszont csak a pult és a felsőszekrény közé tettünk csempét. Az élvédő csempétlen szakaszait el kellett fednünk glettel.
A lábazattal egy síkba hoztuk a falat a maradék bekevert glettel Azt akartuk, hogy végigfusson ezen a sarkon az élvédő Alakul a kicsi fal, a végén szép lesz
Ajtónyílás kialakítása harmonikaajtóhoz
Az ajtónyílás csempétlen jobb oldala egyenes és függőleges kellett, hogy legyen, mert erre szereljük majd az ajtót. Emiatt ezen a pici részen nem is lesz lábazat, mert sík felületre lehet csak harmonikaajtót tenni.
A választott harmonikaajtót már mutattam korábban. A szükséges biztonsági többlettel készült a nyílás, mert nem tudtuk előre milliméter pontosan, milyen magas lesz összesen a csemperagasztó, a padlóburkolat és az ezek alatti vízszigetelő réteg.
Padlóburkolás után odapróbáltuk a harmonikaajtót és bejelöltük, mennyivel hozzák lejjebb a nyílás tetejét.
A harmonikaajtó nyílását lejjebb hozták 3 centivel, ahogy kértük Ezt csak a padlóburkolat lerakása után lehetett csinálni, nehogy túl kevés hely maradjon Ezen a kis falon lesz az ajtó Innen már mi folytattuk a glettelést A kis falra szereljük az ajtót, ezért nem kerülhet oda lábazat Kész a fal (a fölösleget majd letakarítjuk a földről)
Utólagos bontás és javítás
A fürdőszobában két helyen lékeltük meg a falat, miután kész volt a felújítás.
Ez nem praktikus. Értsd: burkolás után minden szép tiszta és új, lehet szerelni a bútorokat, öröm és boldogság, ehelyett puff, megint ott vagyunk, mint bontáskor. Kétszer is.
Szóval nem voltunk boldogok és húztuk-halasztottuk a dolgot az amúgy is sokat csúszó felújítás végén, de tudtuk, hogy ez mégis szükséges, mert:
- A vízcső fölött, a plafonon kongott a vakolat: ezt a részt nem újítottuk fel – de nem akartuk megkockáztatni, hogy lakberendezés után omoljon le fél négyzetméter a plafonról
- A zuhanyzó fölötti sarok glettelés után besárgult: ki tudja, miért, talán egy csőre lecsapódott nedvesség rozsdafoltja itatta át – ezt se akartuk úgy hagyni (bontás előtt végig csempe volt itt)
Kongott a plafon, Rudi nem bírt magával és tégláig leszedte a vakolatot Július vége: a lakás frissen burkolva, ugye látszik? Innen lehet újra építkezni Október közepe: Rudi meglékelte a falat, hogy meglássuk, mitől sárgul Aztán idáig verte le a vakolatot, reméltük, így már nem sárgul vissza Vízszigetelés céljából bekente ezt a részt víz+szilikon keverékével Utána következett a vakolás Karton védte a törmeléktől az épített zuhanyzót és a lefolyót Így nézett ki a megszáradt vakolat Glettelés után se jött vissza a sárgaság A szokásos havazás a következő réteg glett előtt Alakulunk (balra fent látható az elszívó) Nagyjából ennyi a különbség két réteg között Egyedül a padlón látható a változás Végül még vésegettük itt-ott a falat az áramszerelés miatt, már úgyis koszos volt minden
Fölösleges fuga és csemperagasztó lekaparása
A recés padlóburkolaton levő, fölösleges csemperagasztó nagyját Rudi kaparta le. Nedvesen jobban látszottak a foltok. Nati is segített felmosni és kapirgálni, amikor nálunk aludt. Nekem ez már túl sok lett volna a fürdőszobai fal fugakaparása után.
A glettelést könnyű javítani, de a fuga száradás után keményebb lesz, mint Chuck Norris erekciója.
Nehezítette a helyzetet, hogy ekkor már közel 2 hónapos volt a fugázás. Kapirgáltam-kapirgáltam: ettől a csempék nem kerültek egy síkba, a fugázás nem lett sokkal szebb, csak kevésbé hányadék.
A fal csempézését ITT nézheted meg, írtam néhány tippet is, hogy neked jobban sikerüljön a burkolás.
Kaparás után bekevertem egy kevés fehér fugát és próbáltam javítgatni: igyekeztem eltakarni a fugából kilátszó csemperagasztó darabokat és kiegyengetni az összevissza fugavonalakat, betömködni a lukakat.
Ez nagyjából tízszer annyi munka, mint egy átlagos fugázás, és sokkal rondább az eredmény még így is. Nekem ez a sziszifuszi munka volt az abszolút mélypont.
Egyedül a kaparón levő küklopsz mosolyog Ideális esetben sehol nem maradna fölösleges csemperagasztó… Rudi a csemperagasztót kapirgálja, én a fölösleges fugát A fugakeresztek azt a részt jelölik, ahol már nincs fölösleg Millió lemosás után a fehér csempén még mindig ott a cementfátyol A fugát leszedte a kaparó, de közben a penge és a műanyagja is elszínezte a csempét (ezt később le tudtuk szedni) Fehér csempe + fehér fuga = egyszerű, letisztult kép (lenne egy ideális világban) És ha mondjuk sötétszürke fugát választottunk volna, az hogy nézne ki? Egyenes csempeszél és egy kis csemperagasztó az élvédőn Az elfogadhatatlan minőségű burkolás miatt kiszedett csempe lecsorbította a mellette levőt Ezt még most is fáj nézni De ez van, élőben nem fogják észrevenni, mert eltereljük róla a figyelmet
Fugázás javítása
A falicsempe és a fugázása kritikán alulira sikeredett, a padlóburkolatot rendesen lerakták, csak maradt néhány luk itt-ott és megbeszéltük a felújítókkal, hogy ezeket mi kijavítjuk, emiatt nem kell újra jönniük.
Könnyebb egy kis hiányt pótolni, mint egy elrontott munkát szépítgetni. Persze, jobb lett volna, ha tökéletes munkát vehettünk volna át, amit nem kell megpiszkálni.
Minél kisebb mennyiséget érdemes bekeverni, mert a fuga hamar megszárad, akkor meg már nem lehet vele dolgozni.
A padlóburkolásról ITT olvashatsz, ha érdekel, milyen járólapot és fugát választottunk.
Az épített zuhanyzó küszöbének szélén még ráfugáztam az élvédő végére, mert kiállt és éles volt. (A járólap és a hozzá tartozó fém élvédő kicsit vastagabb, mint a fehér csempe + élvédő.) Így szebb és biztonságosabb.
A fürdőszobai vízkiállások körül is mindenhol fugáznom kellett. Ezek közül a zuhanyzóban sikerült a legkevésbé a csempevágás: ott még a takaróelemek körül is látszott a luk.
Ha először láttam volna felújítást, azt gondolhattam volna, hogy ez normális, de a nagylakás felújítóinak valahogy sikerült lukak és fugatoldozgatás nélkül megoldaniuk a kiállások környékét.
A szabványméretű vízkiállások helyét így sikerült kivágnia a szakképzett burkolónak A fehér fugázás hibáit is javítottam, amennyire tudtam Kevertem egy kis fugát, ez az új hobbim Az ilyen hibákat javítják… …a kicsi kőműves ujjaim Szerencsére a hiányokat tökéletesen lehetett javítani A lukak helyét később meg se találtam Vadásztam a pici lukakra, nehogy kimaradjon valamelyik A fém élvédő széleire pakoltam még egy kis fugát, hogy ne sebesítsen meg senkit Ilyen lett, ránézésre nincs különbség, de tapintása egész más Fölülről is mutatom, hátha látszik Ilyen lett
Üvegtéglasor befejezése: fugázás és glettelés
Falépítéskor jóval vastagabb falazóanyagot használtak, mint amilyen vastag az üvegtégla. Ez később bonyodalmakat okozott, amikor befejeztük az üvegtégla körüli részt.
Fugázás a csempesor tetejéig
Kívülről, a teakonyha oldaláról hoztuk közelebb a csempesor síkjához az üvegtéglasort: ott könnyű volt fugázni.
Belülről viszont egy mélyebb részt kellett valahogy megoldani, és a fuga nem is erre való, mert azt maximum 6 milliméter szélességben ajánlják. Felvetettem ezt az aggályomat, de a kivitelezőnk azt mondta, jó lesz.
Amiatt is aggódtam, hogy mi lesz a kék vízszigetelővel amit rákentek az üvegtéglákra is.
Mondták, hogy majd leszedik. Nyilván nem szerettem volna kikandikáló hupikék törpikéket és sérült üvegtéglát sem.
Első fugázáskor kihozták a megfelelő síkba, átlósan. Egyszerre nem lehet ennél többet rápakolni. Egy-egy helyen volt egy hajszálrepedés, de ezeket elfedtem, amikor folytattam a szépítgetést.
A képeken nem látszik, de ezekkel kellett megküzdenem szabad kézzel:
- az üvegtéglák nem pont egy síkban voltak: a széleket-sarkokat igyekeztem egyenlő mértékben befedni
- a fehér csempe barna oldalát is el kellett takarni mindenhol
- a kék vízszigetelőt le kellett kaparnom, amit nem lehetett, azt egyenes vonalban el kellett fedni
Igyekeztem, hogy a végén úgy nézzen ki az egész, mintha szabályos lenne. A nagylakás fürdőjébe is üvegtéglasort csináltattunk, ott Ytong téglát használtak, ami keskenyebb, ezért a ferde fugázás nagyjából olyan vastag volt, mint az üvegtéglák közti rész.
Én elégedett vagyok az eredménnyel, főleg ahhoz képest, hogy először fugáztam. Úgy néz ki, hogy tartós is. Sokkal szebb lett, mint a másik lakásban a hasonló rész, ahol vékonyabb a fal. De az is igaz, hogy egy munkást soha nem fog annyira érdekelni az eredmény, mint minket.
Azt remélem, hogy egy szép üvegtéglasorral kevésbé feltűnő a fehér csempe szörnyedvény fugázása.
A kék cucc vízszigetelő réteg A maszkolószalag a friss fugázást védi, nehogy rápotyogjon egy kis fuga A fugázást idáig még nem mi csináltuk, hanem a munkások A fürdőszoba felől így nézett ki… …a konyha felől így Ennél többet nem lehetett egyszerre haladni, innen aztán én folytattam Szabadkézi fugaszobrászkodás: alakul a projekt A cél: ne látsszon ki a csempe széle és elfedjem az üvegtéglasor egyenetlenségeit Elég sokat elszórakoztam vele, mire így kezdett kinézni Az üvegtéglákat is le kellett mosni párszor Na de azért szép lett, nem? Sokkal szebb lett, mint a másik lakásban, amit (sietősebben dolgozó) szakember csinált
Glettelés a csempézés fölött
A fölső 2 üvegtégla az épített zuhanyzó csempézése fölé ér: ez a rész a falhoz tartozik, tehát glettelni és aztán festeni kell majd.
Valamiért elkezdtek bal oldalt a glettre fugát kenni. A fuga kőkemény és alakíthatatlan: ha megszáradt, nem lehet csiszolni se.
Rudi végül le kellett, hogy szedje ezt a részt. Az összes élet építhette újra.
A csempe fölött glett lesz, nem fuga A csempe fölötti bal sarkot Rudi teljesen újraglettelte… …mert oda is elkezdtek fugát rakni, de azt nem lehet alakítani, mert kőkemény
Glettelés a nyílászárók körül és takarítás
Azért nem voltak már se az ablakon, se az ajtón a fóliák, mert 2015-ben cseréltük a nyílászárókat és már rég leszedtük, mert egy idő után már nagyon nehéz leszedni.
A takarításról: tökre nem mindegy, hogy ki csinálja. Sok idő, sok munka. Ha mondjuk a munkások tudják, hogy ők fogják lepucolni, akkor igyekeznek nem összekoszolni a dolgokat, például gondosan letakarják a radiátort, nem csak tessék-lássék rádobnak valamit. Ha nem ők fogják? Akkor mindegy, nem az ő bajuk.
A kosztól eddig nem is látszott, de egy helyen megkarcolták az ablaküveget és több helyen az ajtót. Olyan helyeken, ahol a fólia se védte volna a nyílászárókat.
Ablaknyílás befejezése és az ablak takarítása
Az ablakkeret két oldalát is Porfix téglával rakták ki, ami ellenállóbb, mint a gipszkarton. Hátránya, hogy vastagabb és több munka az egyenes élek kialakítása. Amúgy is szűk az ablak, így még szűkebb lett a nyílás, anyira, hogy le kellett szednünk az ablakot, hogy a sarkokba is beférjünk a glettanyaggal.
Ez nem egy sima ablaküveg-takarítás volt, hanem több hónapnyi mocskot kellett leszedni a bontás porától kezdve a ráfröccsent vakolatig.
Rudi leszedte az ablakot, hogy körülötte is normálisan glettelhessünk Gyűlik a glettkupac, tisztul az ablakkeret Szegény ablak, ha már keskeny, legalább legyen szép Több hónapnyi felújítás koszát kellett leszednem minden zugból Téglaport, rászáradt vakolatot, póktetemet stb. Alakul a falfelület Az ablakkeret is tiszta lett A radiátor is kapott egy mosást Aztán Rudi visszaszerelte az ablakot
Ajtókeret letisztázása és az ajtó takarítása
Az ajtókeretre került vakolatot és glettet is le kellett vakarnom, mindezt úgy, hogy ne okozzak további sérüléseket a műanyag ajtón. Ettől a művelettől a sarkokban itt-ott megjelent egy kis vakolat. A letisztult hatás érdekében az a terv, hogy kinyomjuk a sarkokat fehér szilikonnal.
Az ajtókeretet is egy élmény volt takarítani Röpke pár óra után szép tiszta lesz az egész Az ajtókeret sarkait szilikonnal nyomjuk majd ki Tádá, szép fehér lett az ajtó és a keret is Felújítás közben megsérült sajnos az ajtó Több helyen is
Tanulság és happy end
Könnyű bagatellizálni a kisebb részletek befejezését, de mindez valójában nagyon-nagyon sok idő és munka. Nem néhány mozdulat. Több hétnyi állandó vakarás, suvickolás, görnyedés, megoldáskeresés, szívás.
És ezen múlik, hogy mennyire jól néz ki egy lakás. Helyenként nem a mi igényszintünket tükrözi a felújítás eredménye, de tudjuk, hogy hova és milyen vizuális hangsúlyt akarunk tenni és a kisebb hibák szinte senkinek nem tűnnek majd fel.
Nem árt előre tisztázni, hogy pontosan miket várunk el, de ha a felújítás vége fele ott tartunk, hogy nekem, laikusként kell egyenként megmutatnom a hibákat, ahelyett, hogy a szakember önállóan kijavítsa (vagy el se kövesse) őket, az már régen rossz.
Egyébként sok mindent jól megcsináltak, főleg a burkolás előtti időkben, de ez nem kárpótol a bosszúságainkért.
Még akkor is nehéz elviselni egy lakásfelújítást, ha minden elsőre tökéletesen sikerül. Főleg, ha – akár miattunk – hónapokat csúszik.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez már a második felújításunk és elvártunk bizonyos dolgokat, szemben az első alkalommal, amikor zöldfülűként mindennek örültünk.
Külön cikket írok majd a szakemberekkel kapcsolatos tapasztalatainkról: hogyan érdemes munkásokat választani, mire érdemes figyelni, miket érdemes előre tisztázni stb. Ez egy fontos téma, mert meghatározza a felújítás eredményét.
Facebookon és az előző bejegyzésben már mutattam néhány képet a minilakásról. A részletes blogbejegyzések kicsit lassabban készülnek, mint egy Instasztori: jelenleg a Kislakás nevű kiemelt sztoriban láthatod, hogyan alakultunk.
Ezután a monster cikk után rövidebbek jönnek, aztán pedig bemutatom a dekorált, berendezett kislakást. Jó lesz. 🙂

Vacókiát a Facebookon és az Instagramon követheted, ha szeretnél értesülni a legújabb cikkekről és extra tartalmakról.
Tanulok, figyelek, köszi.
De jó, örülök, ha hasznos a cikk. 🙂
Hűha, nem semmi, amit véghez vittetek! Mi mostanában szeretnénk – vagyis kénytelenek vagyunk nekiállni, mert borzalom, milyen állapotok uralkodnak. 🙁 Úgy gondoltam, hogy ha már a fürdőszobának is nekiesünk, akkor olyan mosdót választanék, ami mostanában nagyon tetszik: https://szerelvenybolt.hu/szaniter/fajanszok/fajansz-mosdok/raepitheto/kolo-twins-mosdo-50×46-cm-belul-ovalis-csaplyukkal-tulfoly-16302 Párom szerint teljesen elment az eszem, mert szerinte több helyet foglal, mint amink van, de én mindenképp szögletes formát szeretnék. Neked mi a véleményed? Szerinted mivel tudnám meggyőzni, hogy nemcsak egy tipikus női szeszélyről van szó? 🙂
Kedves Rita! Köszönjük, igyekeztünk és most már olyan jó érzés, hogy készen vagyunk végre. 🙂
Mi modellezni szoktuk vásárlás előtt a beépítendő dolgokat bármiből, ami épp kéznél van: ytong tégla, kartonpapír, akármi. Nálunk első a funkció, főleg kicsi helyiségekben.
Nézzétek meg, hogy mekkora alapterületbe kell beleférnie a mosdónak úgy, hogy kényelmesen használható legyen a fürdő többi része. Akár egy szögletes mosdó is megoldható, valószínűleg annak kisebb lesz a belseje, de ha már egy ideje sokkal jobban tetszik a szögletesség, akkor az lesz nektek a jó választás.
Ami még szerintem fontos kérdés, az a csap elhelyezése és típusa. Ezt sajnos nem írják sehol és nem is lehet kipróbálni a boltban. Minél inkább kompromisszumos a mosdó a dizájn miatt, célszerű, ha annál szabadabban állítható a vízsugár iránya.
Azt is érdemes végiggondolni, milyen magasságból és hol fog landolni a változó nyomású vízsugár. És az se elhanyagolható szempont, hogy kényelmesen oda lehessen férni kezet-arcot mosni, anélkül, hogy szanaszét fröcsögne a víz.
Találkoztam már olyan fürdőszobai csapteleppel, amihez nem lehetett odahajolni, mert az állító kar annyira hosszú volt, hogy kinyomta volna a szememet. 😀
Kitartást és sok sikert a felújításhoz! 🙂